Álmok Álmodói 20 – Világraszóló magyarok, világformáló találmányok
A nagyszabású kiállításon a Lechner Tudásközpont fejlesztései is megjelennek
Álmok Álmodói 20 – Világraszóló magyarok, világformáló találmányok címmel nagyszabású tudomány- és technikatörténeti kiállítás nyílt február 15-én a Millenáris B épületében. A kiállítást február 14-én ünnepélyes keretek között Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter nyitotta meg. A mozgalmas terekben elhelyezett, minden korosztály számára izgalmas, interaktív kiállítás anyagában a Lechner Tudásközpont több helyen is felbukkan.
Több mint 6000 m2-nyi kiállítótér, 200 különleges műtárgy, több mint 150 digitális tartalom, 50 bevont szakértő, 70 együttműködő partner és 120 építési nap jellemzi azt a nagyszabású kiállítást, amely 2022. február 15-én nyitotta meg kapuit a Millenáris B épületében. Az Álmok Álmodói 20 – Világra szóló magyarok, világformáló találmányok című tudomány- és technikatörténeti kiállítás az olyan magyar találmányokat mutatja be, amelyek a tudomány jelenbe vezető kanyargós útján igazi mérföldkövek voltak. A hatalmas térben, a pandémiás helyzethez alkalmazkodva kialakított kiállítás 6+1 csomópont köré szervezve kapcsolja össze a magyar találmányokat, felfedezéseket, kiváló eredményeket. A tér tudománya, az agrár, az infokommunikáció, az energia és az ipar, az orvoslás és a mobilitás, plusz a hely szelleme elnevezésű csomópontjai köré rendezett nagyszabású kiállítási anyagban a Lechner Tudásközpont fejlesztései több helyen is felbukkannak.
A kiállítás február 14-ei ünnepélyes megnyitóján elsőként Dankó Virág a Millenáris ügyvezetője idézte fel a meghívott vendégek előtt a 20 évvel ezelőtti, Millenárist felavató első Álmok Álmodói tárlatot, amely már akkor szerette volna megmutatni, hogy világraszóló nemzet tagjai vagyunk, amely felismerés a mostani bemutató szervezőinek és megalkotóinak is hitet és célt adott. A kiállítást Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter nyitotta meg, aki Gábor Dénes híres szavai és az Álmok Álmodói 20 kiállítás közötti párhuzamra mutatott rá. „A jövőt nem lehet előre megjósolni, de fel lehet találni” – mondta a Nobel-díjas fizikus, és valóban, mindennapjainkat körülveszik a magyar géniuszok országot és világot segítő találmányai, melyeket ez a kiállítás is felvonultat. Már 20 évvel ezelőtt is lenyűgözte a látogatókat az első Álmok Álmodói kiállítás, amelyet nyolcszázezren kerestek fel, de nem csak a múlt eredményivel kell megelégednünk, mert most is, napjainkban is vannak magyarok, akik világraszóló tevékenységet végeznek, gondoljunk csak Karikó Katalin munkásságára. Kellenek a jó példák, melyek a tudományt és a technikát a mindennapok szolgálatába állítják – mutatott rá Gulyás Gergely.
A Lechner Tudásközpont az egy teljes évig látogatható kiállítás több tematikus terében is képviselteti magát fejlesztéseivel. A tér tudománya csomópontban, a mennyezeti traverzekre függesztve lóg a Sentinel–2 műhold életnagyságú kétméteres arany makettje, amely a Lechner Tudásközpont űrtávérzékelési és földfelszín-megfigyelési munkájához szolgáltatja az űrfelvételeket. Az ország legfontosabb űrtudományi műhelyeit bemutató interaktív képernyőn látható a Lechner Kozmikus Geodéziai Obszervatóriuma, valamint a Távérzékelési Főosztály is, de az Agrár témakör nagy méretű interaktív érintőasztalán is megjelenik a Lechner logója. A Magyarországról az űrből készült nagy részletességű, hatalmasra nagyítható felvétel ugyanis a Lechner távérzékelési műhelyéből érkezett. Az érintőasztalon a Sentinel által készített űrfelvétel-idősorok az ország öt különböző mintaterületét mutatják, léptethető formában, elmagyarázva a tájak felszínborításában látható változásokat, a különböző űrfelvétel-sávkombinációkon megjelenő eltérő információkat, valamint a mezőgazdasági növénykultúrák vegetációs fejlődésének világűrből látható fázisait. A 6 méter átmérőjű, kívülről a Föld bolygót ábrázoló, félgömb alakú vetítőtermében a műholdas navigációról szóló kisfilm is bemutatja a penci Kozmikus Geodéziai Obszervatóriumot, közvetlenül az után, hogy a látogató VR sétát tett a Mars felszínén, megmérte a súlyát a speciális Mars-mérlegen és átkelt egy fémborítású, eredetire emlékeztető űrhajó-zsilipen.
Az Álmok Álmodói 20 – Világraszóló magyarok, világformáló találmányok kiállítás anyagát rövid, tudományos érdekességek, tudáscseppek és magyar kutatókról szóló történetek, tudósmesék színesítik, a digitális háttértárban, valamint a letölthető applikációban pedig gazdag háttéranyagot találnak az érdeklődők. A kiállítás 2022. február 15-től a hét minden napján, egy teljes évig látogatható.
Fotó: Kis Ádám / Lechner Tudásközpont